Informacije za osobe sa invaliditetom
Ova strana namenjena je osobama sa invaliditetom kako bi na što lakši način ostvarile svoja osnovna prava.
U Vranju postoji tri udruženja za osobe sa posebnim potrebama: Udruženje osoba sa paraplegijom, Udruženje gluvih i nagluvih i Udruženje multiple skleroze.
Udruženje osoba sa paraplegijom broji ukupno 84 člana. Ono poseduje 3 kioska za fotokopiranje u kojima rade isključivo osobe sa invaliditetom. Inače, Udruženje je zaposlilo 10 svojih članova.
Kontakt:
Tel. 069 19-71-317; 064 64-98-470
Gmail: kelenko@gmail.com
Udruženje gluvih i nagluvih je osnovni nosilac za zadovoljenje potreba gluvih i nagluvih osoba na teritoriji opština: Vranje, Bujanovac, Trgovište, Vladičin Han, Surdulica, Bosilegrad i Preševo. Članovi ovog udruženja uključeni u Savez za sport i rekreaciju invalida Vranja u sledećim disciplinama: atletika, stoni tenis, pikado, šah, mali fudbal i odbojka.
Kontakt:
Tel. 017 422-723
Gmail: mok.vranje@gmail.com
Udruženje multiple skleroze ima za cilj da podrži i savetuje ljude sa ovom dijagnozom, bez obzira na pol i godine starosti. Direktni članovi Udruženja su oboleli od multiple skleroze, a indirektni članovi njihove porodice. Trenutno je u ovom Udruženju 71 član.
Kontakt:
Tel. 060 74-24-748
Gmail:gorms@neobee.net
U poslednjih nekoliko godina lokalna samouprava uložila je velike napore kako bi pomogla osobama sa invaliditetom u prevazilaženju svakodnevnih prepreka. Jedan od većih projekata koje je Grad Vranje realizovao, jeste izgradnja prilaznih rampi za osobe sa invaliditetom koje su postavljene na 120 lokacija u gradu.
Uslužni centar Gradske uprave;
Zgrada Višeg suda;
Dom zdravlja;
Hotel ,,Vranje";
Glavna pošta;
Galerija Narodnog univerziteta;
Biblioteka ,,Bora Stanković"
RZZO;
Trg Staniše Stošića;
Apoteke ,,Vranje";
Beogradska ulica;
šetalište...
Od 2010. godine, u specijalizovanoj Apoteci za gluve i nagluve osobe, u centru Vranja („Stefana Prvovenčanog“ 43 (pešačka zona) uvedena je noa farmaceutska usluga – izdavanje lekova i stručnih saveta farmaceuta uz upotrebu znakovnog jezika. U ovoj apoteci rade farmaceutski tehničari obučeni u školi Znakovnog jezika, po čemu je ovo prva javna ustanova u gradu koja ima edukovane kadrove za direktno pružanje usluga upotrebom gestovnog govora.